ODCINEK #31

Prowadząca - Klaudia Kałążna

"Nazywam się Klaudia Kałążna. Jestem doktorem nauk humanistycznych i posiadam ponad 11-letnie doświadczenie w pracy szkoleniowo-wykładowej. Na co dzień wspieram ludzi, którzy pragną zmiany w zakresie kariery lub własnego biznesu tak, aby mogli rozwinąć skrzydła, dobrze ustawić nawigację i lecieć w odpowiednim kierunku."

Jak uniknąć świątecznych kłótni i wybrnąć z trudnych sytuacji przy wigilijnym stole?

O mocy uważnej obserwacji zachowań ludzi i umiejętności adaptacji (#POLSKIPODMAS)

Podmas to wspólne podcastowe odliczanie do świąt Bożego Narodzenia. Otóż codziennie, aż do świąt zaangażowani w akcję podcasterzy i podcasterki będą publikować w ramach swoich podcastów bonusowe odcinki, w których w swój autorski, wyjątkowy sposób poruszą świąteczną tematykę. Znajdziecie tu inspirujące historie, przydatne porady i mnóstwo ciekawostek.


Mamy nadzieję, że podmas pomoże Wam poczuć świąteczną atmosferę, ale też będzie też dobrą okazją do poznania i polubienia nowych słuchowisk. Odcinki podmasu znajdziecie pod hashtagiem #polskipodmas w aplikacjach do słuchania podcastów i w mediach społecznościowych oraz na playliście Polski Podmas 2021 na Spotify i Youtube! Serdecznie zapraszamy! Dziękuję także razem lepiej podcast za organizację tak pięknej akcji, która łączy podcasterskie grono.


Wczorajszy odcinek podmasu, o tym co ląduje na stołach Norwegów podczas świąt znajdziesz u “Niuniu Podcast”, a już jutro w “Biznes bez spiny” usłyszysz o tym, jak bez spiny przygotować swoją firmę do świąt, czyli o tym, że warto wszystko wcześniej zaplanować, wysłać klientom życzenia i zacząć święta trochę wcześniej, niekoniecznie zamykając komputer w Wigilię. A dziś odcinek “ściąga” o na temat tego, jak sprawić, by nasze święta i przygotowania do nich przebiegły w ciepłej atmosferze, a nie zamieniły się w koszmarek i zmęczenie naszymi najbliższymi.


Okres przedświąteczny to czas wzmożonych przygotowań, które niejednokrotnie kończą się niepotrzebnymi nerwami, nieporozumieniami lub poważnymi kłótniami. Tak bardzo zależy nam na wspaniałej atmosferze, a często kończy się jak zwykle… czyli fochami podczas przygotowań i naburmuszonymi minami. Nie lepiej jest często podczas świąt - staramy się zachować dobrą minę do złej gry, gdy wujek lub kuzynka po raz kolejny dopytuje o nasz osobiste sprawy. Czasami wdajemy się w przepychanki słowne.


Podzieliłam ten odcinek na dwie części. W pierwszej przyjrzymy się naszym zachowaniom i podpowiem Ci, w jaki sposób możemy złagodzić potencjalne konflikty podczas przygotowań do świąt, przede wszystkim zaczynając od uważnej obserwacji i zmiany własnego zachowania. W drugiej części podam Ci kilka sposobów, by poradzić sobie z niewygodnymi pytaniami, jednocześnie nie psując dobrej atmosfery.


Warto rozpocząć od odcinka “SUPERMOCE: Jak lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi?" i potem posłuchać o różnych stylach komunikacji (DISC) oraz o tym, jak sobie radzić z osobami, które zachowują się w trudny dla nas sposób. A na potrzeby dzisiejszej audycji, przypomnę pokrótce, w jaki sposób działają osoby o różnych stylach zachowania według modelu DISC, którego autorem jest Dr William Moulton Marston. I umieszczę te zachowania w kontekście przygotowań przedświątecznych.


Click to play video
POBIERZ SKRYPT

WOLISZ CZYTAĆ?
ZAPIS CAŁEGO PODCASTU MOŻESZ POBRAĆ TUTAJ

CO W PRAKTYCE DA CI TEN PODCAST?

  • jak nie pokłócić się podczas przygotowań do świąt,
  • jak wybrnąć z trudnych sytuacji przy wigilijnym stole lub podczas świątecznych wizyt u bliskich,
  • jak dzięki uważnemu skupianiu się na intencjach najbliższych nam osób, łatwiej dostosować do nich swoją komunikację i dzięki temu łatwiej ich zrozumieć i się z nimi porozumieć, nawet gdy atmosfera robi się gorąca,
  • dzięki jakim trikom można poradzić sobie z trudnymi pytaniami przy świątecznym stole.

Z tego odcinka dowiesz się między innymi;

Podcast wysłuchasz także na:

Jeżeli masz już ulubioną aplikację i chcesz na niej właśnie słuchać tego podcastu, skopiuj proszę RSS feed: https://feeds.buzzsprout.com/1623619.rss i umieść go w swojej aplikacji w polu RSS, a następnie "zatwierdź". Twoja aplikacja powinna automatycznie dodać mój podcast do Twojej listy podcastów.

Scenariusz

[00:00:00] #POLSKIPODMAS: Jak uniknąć świątecznych kłótni i wybrnąć z trudnych sytuacji przy wigilijnym stole? O mocy uważnej obserwacji zachowań ludzi i umiejętności adaptacji - Wstęp do audycji


[00:03:38] INTRO

[00:05:35] SKRZYNKA Z NARZĘDZIAMI

[00:05:45] Jak się nie pozabijać przed świętami?

[00:08:07] Osoba o DOMINUJĄCYM stylu zachowania (D)

[00:11:34] Jak poradzić sobie z trudnymi zachowaniami osoby o stylu D? Pamiętaj o jej intencji i doceniaj za efekty!

[00:13:43] Osoba o INSPIRUJĄCYM stylu zachowania (I)

[00:17:13] Jak sobie poradzić z trudnymi zachowaniami osoby o stylu I? Pamiętaj o jej intencji i doceniaj za dbałość o relacje, dobrą atmosferę i pomysłowość!

[00:18:44] Osoba o STAŁYM stylu zachowania (S)

[00:23:41] Jak sobie poradzić z trudnymi zachowaniami osoby o stylu S? Pamiętaj o jej intencji i doceniaj za dbałość o innych ludzi i chęć pomocy!

[00:26:05] Osoba o SUMIENNYM stylu zachowania (C)

[00:30:30] Jak sobie poradzić z trudnymi zachowaniami osoby o stylu C? Pamiętaj o jej intencji i doceniaj za dbałość o jakość i oko do szczegółów!


[00:33:24] SKRZYNIA BIEGÓW

[00:35:15] 7 trików, które pomogą Ci wybrnąć z trudnych sytuacji w święta

[00:35:22] 1. ŻART

[00:35:50] 2. ZAINTERESOWANIE INNYMI

[00:37:24] 3. “TRUDNE SPRAWY”

[00:39:14] 4. ŻELAZNA ZASADA

[00:40:04] 5. CIEKAWOŚĆ

[00:41:47] 6. WDZIĘCZNOŚĆ 

[00:42:42] 7. PARAFRAZA 


[00:44:18] SKRZYNIA SKARBÓW

[00:46:45] OUTRO

POBIERZ BEZPŁATNE KARTY PRACY DO TREŚCI EDUKACYJNYCH!

LUBISZ ODKRYWAĆ?
SPRAWDŹ KONIECZNIE PROGRAM BOHATER

PRZEJDŹ DO PLATFORMY

LUBISZ ODKRYWAĆ?
SPRAWDŹ KONIECZNIE PROGRAM BOHATER

PRZEJDŹ DO PLATFORMY

Materiały, o których wspominam w tym odcinku:

BADANIE KOMPETENCJI: DISC 4D - Chcesz zrozumieć lepiej siebie i innych? Pragniesz budować lepsze i trwałe relacje oparte na zaufaniu oraz bezpiecznej komunikacji? Chcesz zacząć DOCENIAĆ, zamiast oceniać siebie i innych? Wskakuj TUTAJ; hasło, by otrzymać zniżkę w wysokości 50 zł, ważną do do 21 XII 2021 (do 23.59): PODMAS2021


PROGRAM BOHATER: Realizuj swoje cele w zgodzie ze sobą, dzięki odkryciu Twoich mocnych stron i wartości!MATERIAŁY WSPOMNIANE W PROGRAMIE:


INNE ODCINKI O DISC 4D:


ODCINEK PODCASTU (MODEL DISC): “SUPERMOCE: Jak lepiej zrozumieć siebie i innych ludzi?";


ODCINEK PODCASTU (TEAMS): "SUPERMOCE: Jakie zadania w pracy lubisz wykonywać? Dopasuj pracę do stylu myślenia i więcej się nie męcz!"


ODCINEK PODCASTU (VALUES): "SUPERMOCE: Jak zrozumieć innych ludzi, mimo tylu różnic? Rozmawiajcie o Waszych wartościach!"


ODCINEK PODCASTU (BAI): SUPERMOCE: Co zrobić, aby pracować z pasją i żyć w zgodzie ze sobą? Sprawdź, co naprawdę Cię motywuje!


ODCINEK PODCASTU (STYL D): “SUPERMOCE: Jak poradzić sobie z "trudnymi ludźmi"? Oswój dominującego!”;


ODCINEK PODCASTU (STYL I): “SUPERMOCE: Jak lepiej współpracować z wrażliwymi gadułami? O trudnych zachowaniach”;


ODCINEK PODCASTU (STYL S): “SUPERMOCE: ABC obsługi niezdecydowanych! Jak zmobilizować spokojne i małomówne osoby?”


ODCINEK PODCASTU (STYL C): “SUPERMOCE: Jak komunikować się z perfekcyjnym pracownikiem? Doceń człowieka encyklopedię i poskrom zapędy krytykanta!”;


ODCINEK PODCASTU: „Czy umiesz dbać o własne granice? Jak budować swoją asertywną postawę - kształtuj swoją asertywność!”


ODCINEK PODCASTU: Czy wiesz, że agresja, to nie zawsze krzyk? Poradź sobie z manipulantami - pasywnymi agresorami!Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 - GroWings

Polityka prywatności